Już 8 i 9 marca w Hali Sportowej Czyżyny Politechniki Krakowskiej przy al. Jana Pawła II 37 w Krakowie, podczas Jesiennej Giełdy Biżuterii i Minerałów, swoją ofertę prezentować będzie ponad 150 wystawców – hurtowni, rzemieślników, jubilerów, złotników i artystów. Targi czynne są w godzinach 10:00-18:00. Bilety dostępne są na miejscu oraz ON-LINE.
Piękna biżuteria, niezwykłe minerały, kamienie szlachetne, wyjątkowe wyroby jubilerskie, kolczyki, bransolety, pierścionki, naszyjniki, korale oraz półprodukty do tworzenia biżuterii – to i więcej znaleźć będzie można na naszej giełdzie.
Atrakcje
WYSTAWA SPECJALNA - ICHTIOZAUR Z OKRESU JURAJSKIEGO
Na wystawie prezentowany będzie kompletny szkielet drapieżnego rybojaszczura - morskiego gada z okresu środkowej jury sprzed 170 milionów lat! Drapieżnik miał do 200 zębów w szczęce i polował na ryby, głowonogi i mięczaki. Ichtiozaury podobne były do współczesnych delfinów z ogonem zakończonym płetwą o kształcie półksiężyca. Fale dźwiękowe odbierały elementami kostnymi jak wieloryby. Osiągały do 23 metrów długości. Tego typu znaleziska spotykane są w Anglii, w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, a ten prezentowany na wystawie pochodzi z Niemiec.
WARSZTATY "MIKROŚWIAT MINERAŁÓW I SKAŁ"
W Strefie Wiedzy odbędzie się specjalny pokaz, gdzie odwiedzający będą mogli pod mikroskopem zobaczyć niezwykły świat minerałów w świetle spolaryzowanym. Pokaz poprowadzi mgr Michał Banaś z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk z Krakowa. W ramach tematyki "Science & Art" zostaną zaprezentowane płytki cienkie skał powstałych w różnorodnych warunkach geologicznych oraz płytki wykonane z meteorytów. Zwiedzający będą mogli zobaczyć np. próbki skał z Marsa i Księżyca; najstarszą skałena świecie - piaskowiec z Jack Hills z Australii, datowany na 4,46 miliarda lat oraz przekrój zęba mamuta.
STOISKO GRUPY BLOGA REALGAR
W Strefie Wiedzy będzie można porozmawiać z twórcami najpopularniejszego polskiego bloga geologicznego: https://realgarblog.com. Zorganizowane zostaną warsztaty geologiczne przygotowane z myślą o małych i dużych kolekcjonerach i pasjonatach geologii. Tym razem poznamy minerały, które na ogół wyglądają niepozornie, a w ultrafiolecie ujawniają swoje piękno. W specjalnie przygotowanej na ten cel gablocie UV zostaną umieszczone okazy o najróżniejszych, intensywnych barwach, które z pewnością zachwycą każdego uczestnika warsztatów. Dodatkowo uczestnicy otrzymają darmowe okazy skamieniałości i minerałów. Można też będzie przynieść własne okazy do identyfikacji i pooglądać próbki pod mikroskopem. Członkowie grupy REALGAR chętnie opowiedzą o pozyskiwaniu okazów, przygodach i swoich kolekcjach. Spotkajmy się na Giełdzie w Krakowie-Czyżynach, bo o geologii warto rozmawiać!
WYSTAWA CERAMIKI I PROCES JEJ TWORZENIA
Na wystawie będzie można zapoznać się z całym procesem tworzenia wyrobów ceramicznych. Od surowej gliny i minerałów ilastych, które są podstawowym surowcem ceramicznym, przez formowanie wyrobów, ich wypalanie i zdobienie. Można będzie zobaczyć różne rodzaje szkliw wykorzystywanych do zdobienia ceramiki oraz zapoznać się technologią jej wypalania.
GEOLANDIA
To miejsce stworzone z myślą o dzieciach. Pod profesjonalną opieką najmłodsi będą mogli bezpłatnie rysować, kolorować, wyklejać, a także lepić z plasteliny oraz modeliny. Na chętnych czekać będą gipsowe dinozaury do pomalowania oraz kolorowe paciorki, z których będzie można własnoręcznie zrobić bransoletkę. Do dyspozycji będą też gumowe i pluszowe dinozaury oraz gry i układanki tematyczne. Rodzice w tym czasie będą mogli spokojnie zwiedzać targi - dzieci mogą zostać pod opieką animatorek.
KONKURS
Każdy zwiedzający będzie mógł wziąć udział w losowaniu wartościowej nagrody. Kupony będą dodawane do biletów w kasach. Konkursowy okaz będzie można podziwiać w gablocie umieszczonej na wprost wejścia.
Niezmiernie nam miło poinformować, że szczęśliwą zwyciężczynią konkursu na poprzedniej edycji Giełdy Biżuterii i Minerałów w listopadzie 2024 roku, gdzie do wygrania był kryształ górski z Minas Gerais w Brazylii, została Pani Oliwia Latocha z Krakowa.
Bilety
dzieci do lat 6 (włącznie) oraz zorganizowane wycieczki szkolne wchodzą za darmo
ulgowy (dla osób od ukończonych 7 lat i poniżej 18. roku życia, emerytów i rencistów oraz osób z niepełnosprawnościami) 15 zł
Bilety dostępne są na miejscu oraz ON-LINE.
Dla zwiedzających udostępniony zostanie bezpłatny, duży parking przy ul. Al. Jana Pawła II przy budynku Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej - wjazd od ulicy Życzkowskiego. Parking znajduje się 200 m od giełdy biżuterii i minerałów.