Już 8 i 9 marca w Hali Sportowej Czyżyny Politechniki Krakowskiej przy al. Jana Pawła II 37 w Krakowie, podczas Jesiennej Giełdy Biżuterii i Minerałów, swoją ofertę prezentować będzie ponad 150 wystawców – hurtowni, rzemieślników, jubilerów, złotników i artystów. Targi czynne są w godzinach 10:00-18:00. Bilety dostępne są na miejscu oraz ON-LINE.
Piękna biżuteria, niezwykłe minerały, kamienie szlachetne, wyjątkowe wyroby jubilerskie, kolczyki, bransolety, pierścionki, naszyjniki, korale oraz półprodukty do tworzenia biżuterii – to i więcej znaleźć będzie można na naszej giełdzie.
Atrakcje marzec 2025 wkrótce!
WYSTAWA SPECJALNA - KAMBRYJSKA EKSPLOZJA ŻYCIA
Na wystawie prezentowany będzie unikalny fragment dna morskiego z pięknie zachowanymi skamieniałościami trylobitów. Skała ta powstała w kambrze około 540 mln lat temu podczas "kambryjskiej eksplozji życia". Okaz pochodzi z gór Antyatlas (pustynna część Maroka). Przepięknie zachowane trylobity poza walorami estetycznymi dostarczają nam niezwykle cennych informacji o życiu, które rozwijało się na Ziemi pół miliarda lat temu.
SPECJALNA WYSTAWA PALEONTOLOGICZNA KLUBU MIŁOŚNIKÓW SKAMIENIAŁOŚCI INKLUZJA
Zaprezentowana zostanie kolekcja około 4,5 tysiąca okazów ze zbiorów Michała Bugajskiego - pomysłodawcy i jednego z założycieli Klubu Miłośników Skamieniałości Inkluzja. W 100 przeszklonych i oświetlonych gablotkach pokazane zostaną organizmy z rozmaitych grup, okresów geologicznych i lokalizacji. Sensacją będą kompletnie zachowane szkielety ryb i krabów. Klub Inkluzja promuje na arenie krajowej paleontologię w sposób popularnonaukowy. W tym celu pokazane zostaną modele, rekonstrukcje i preparaty mikroskopowe, które pozwolą przybliżyć zainteresowanym świat pradawnych organizmów i zaszczepić nowe hobby. Najmłodsi będą mogli zabawić się w paleontologów poszukując kopalnych szczątków w piaskownicy.
WARSZTATY "TOKSYCZNE PIĘKNO CZERWONYCH PIGMENTÓW"
Poprowadzone zostaną przez znanego artystę malarza Wacława Wantucha. Podzieli się on tajnikami jak przygotowuje farby do swoich obrazów według historycznych receptur mistrzów, takich jak Rembrandt, da Vinci czy Vermeer. Pigmenty do farb pozyskane zostają z różnych lokalizacji mineralogicznych na całym świecie i po sproszkowaniu wymieszane z olejem lnianym zgodnie z XIV-wieczną recepturą. Krwisty pigment z realgaru czy intensywna czerwień cynobru zawierają toksyczne pierwiastki arsen i rtęć. Czerwień uzyskiwana z tlenku żelaza - hematytu, zwana sangwiną, jest różna w zależności od tego czy proszkuje się kryształy, czy dodaje się różne glinki. Jest zdrowszą alternatywą dla toksycznych czerwonych pigmentów.
WARSZTATY "MIKROŚWIAT MINERAŁÓW I SKAŁ"
W Strefie Wiedzy odbędzie się specjalny pokaz, gdzie odwiedzający będą mogli pod mikroskopem zobaczyć niezwykły świat minerałów i skał w świetle spolaryzowanym. Pokaz poprowadzi mgr Michał Banaś z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk z Krakowa. W ramach tematyki "Science & Art" zostaną zaprezentowane płytki cienkie skał powstałych w różnorodnych warunkach geologicznych oraz płytki wykonane z meteorytów. Zwiedzający będą mogli zobaczyć np. próbki skał z Marsa i Księżyca; najstarszą skałę na świecie - piaskowiec z Jack Hills z Australii, datowany na 4,46 mld lat oraz przekrój zęba mamuta.
STOISKO GRUPY BLOGA REALGAR
W Strefie Wiedzy będzie można porozmawiać z twórcami najpopularniejszego polskiego bloga geologicznego: https://realgarblog.com. Zorganizowane zostaną warsztaty geologiczne przygotowane z myślą o małych i dużych kolekcjonerach i pasjonatach geologii. Tym razem poznamy minerały, które na ogół wyglądają niepozornie, a w ultrafiolecie ujawniają swoje piękno. W specjalnie przygotowanej na ten cel gablocie UV zostaną umieszczone okazy o najróżniejszych, intensywnych barwach, które z pewnością zachwycą każdego uczestnika warsztatów. Dodatkowo uczestnicy otrzymają darmowe okazy skamieniałości i minerałów. Można też będzie przynieść własne okazy do identyfikacji i pooglądać próbki pod mikroskopem. Członkowie grupy REALGAR chętnie opowiedzą o pozyskiwaniu okazów, przygodach i swoich kolekcjach. Spotkajmy się na Giełdzie w Krakowie-Czyżynach, bo o geologii warto rozmawiać!
WYSTAWA CERAMIKI I PROCES JEJ TWORZENIA
Na wystawie będzie można zapoznać się z całym procesem tworzenia wyrobów ceramicznych. Od surowej gliny i minerałów ilastych, które są podstawowym surowcem ceramicznym, przez formowanie wyrobów, ich wypalanie i zdobienie. Można będzie zobaczyć różne rodzaje szkliw wykorzystywanych do zdobienia ceramiki oraz zapoznać się technologią jej wypalania.
GEOLANDIA
To miejsce stworzone z myślą o dzieciach. Pod profesjonalną opieką najmłodsi będą mogli bezpłatnie rysować, kolorować, wyklejać, a także lepić z plasteliny oraz modeliny. Na chętnych czekać będą gipsowe dinozaury do pomalowania oraz kolorowe paciorki, z których będzie można własnoręcznie zrobić bransoletkę. Do dyspozycji będą też gumowe i pluszowe dinozaury oraz gry i układanki tematyczne. Rodzice w tym czasie będą mogli spokojnie zwiedzać targi - dzieci mogą zostać pod opieką animatorek.
KONKURS
Każdy zwiedzający będzie mógł wziąć udział w losowaniu wartościowej nagrody. Kupony będą dodawane do biletów w kasach. Konkursowy okaz będzie można podziwiać w gablocie.
Niezmiernie nam miło poinformować, że szczęśliwą zwyciężczynią konkursu na poprzedniej edycji Giełdy Biżuterii i Minerałów w listopadzie 2024 roku, gdzie do wygrania był kryształ górski z Minas Gerais w Brazylii, została Pani Oliwia Latocha z Krakowa.
Bilety
dzieci do lat 6 (włącznie) wchodzą za darmo
ulgowy (dla osób od ukończonych 7 lat i poniżej 18. roku życia, emerytów i rencistów oraz osób z niepełnosprawnościami) 15 zł
Bilety dostępne są na miejscu oraz ON-LINE.
Dla zwiedzających udostępniony zostanie bezpłatny, duży parking przy ul. Al. Jana Pawła II przy budynku Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej - wjazd od ulicy Życzkowskiego. Parking znajduje się 200 m od giełdy biżuterii i minerałów.