W dniach 1 i 2 marca 2025 r. zapraszamy na największą w Polsce - i jedną z największych w Europie - giełdę biżuterii i minerałów Warsaw Mineral Expo. Przez dwa dni w pięknych wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki, na 8000 m² powierzchni będzie na Was czekać blisko 300 wystawców i wiele innych atrakcji. Giełda odbędzie się w godz. 10:00-18:00. Bilety można kupić na miejscu oraz ON-LINE (wkrótce).
Warsaw Mineral Expo gromadzi setki wystawców z całego świata oraz tysiące odwiedzających.
Tylko na naszych targach największe hurtownie jubilerskie sąsiadują z małymi zakładami rzemieślniczymi. Promujemy małe manufaktury biżuteryjne z oryginalnymi, ręcznie wytwarzanymi wzorami. Możesz u nas kupić najbardziej niespotykane minerały i kamienie szlachetne ze wszystkich zakątków globu. Jeśli interesują Cię nowe trendy w jubilerstwie i niszowa biżuteria, znajdziesz tu różnorodną gamę wyrobów, m.in. ze złota, srebra i bursztynu. Oferujemy także szeroki wybór półproduktów do tworzenia biżuterii. Oprócz tego, służymy fachowymi poradami ekspertów i rzeczoznawców z całej Polski.
Zobacz KATALOG WYSTAWCÓW
Warsaw Mineral Expo 2024
(marzec 2025 wkrótce)
Atrakcje Warsaw Mineral Expo 2024
WYSTAWA SPECJALNA "SMOK WAWELSKI" -
czyli najstarszy dinozaur na świecie, znaleziony na terenie Polski
(Sala Szafirowa, wejście od Sali Diamentowej)
Na Warsaw Mineral Expo będziecie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć skamieniałości prawdziwego SMOKA WAWELSKIEGO, który mógł być jednym z najstarszych dinozaurów na świecie. Ten niesamowity drapieżnik żył na terenie dzisiejszego Śląska ponad 200 milionów lat temu i osiągał aż 6 metrów długości! Jego potężne szczęki i długie kończyny czyniły go królem późnotriasowych lasów. To wyjątkowa okazja, by przyjrzeć się z bliska życiu prehistorycznych gigantów i poznać sekrety, które kryją w sobie te skamieniałości.
WYKŁADY
Sobota 12:00 - Smok z Lisowic i inne polskie dinozaury
Wykład poświęcony historii znalezisk dinozaurów z Polski. Mimo że w mezozoiku (czyli podczas ery dinozaurów) większość terytorium dzisiejszej Polski znajdowała się pod powierzchnią morza, to na przestrzeni ostatnich dekad paleontologom udało się odnaleźć liczne szczątki należące do jednych z najwcześniejszych przedstawicieli tej grupy gadów lądowych.
Wykład poprowadzi dr Łukasz Czepiński - paleontolog z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie, zajmujący się ewolucją dinozaurów oraz wczesnych archozaurów z Polski, Europy i Azji.
Sobota 14:00 i Niedziela 12:00 - Arktyczne pustkowie - w poszukiwaniu prassaka na Grenlandii
Wykład poświęcony wyprawie na Grenlandię, gdzie szukano igły w stogu siana, czyli malutkiego prassaka. Będzie również poruszony temat triasowych płazów i gadów ze Śląska oraz ich powiązaniach z Grenlandią.
Wykład poprowadzi dr hab. Tomasz Sulej, prof. nadzw. Instytutu Paleobiologii PAN - wybitny polski paleontolog, który kierował licznymi ekspedycjami badawczymi.
Niedziela 14:00 - Czy w Polsce żyły dinozaury? Smok i inne enigmatyczne gady - Czym jest, a czym nie jest dinozaur? Czy Smok Wawelski jest dinozaurem? Gdzie w Polsce można znaleźć dinozaury?
Na te wszystkie pytania odpowie Filip Pozauć z Koła Naukowego Biologii Ewolucyjnej UW, uczestnik i współorganizator wykopalisk paleontologicznych.
WARSZTATY
Sobota 11:00 i 13:00 - W niezwykłym świecie minerałów - warsztaty z podstaw rozpoznawania minerałów
Czas trwania ok. 45 minut. Udział przeznaczony jest dla osób, które ukończyły już 8 rok życia i wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc - formularz zgłoszeniowy będzie aktywny od 30 września br. o godz. 11.00.
Podczas zajęć zabierzemy uczestników do niezwykłego świata minerałów. Poznamy najważniejsze cechy, które umożliwiają ich makroskopowe rozpoznawanie. Na podstawie wybranych okazów i ich cech nauczymy się nazywać minerały. Będzie to dobry wstęp do późniejszego zwiedzania targów.
Zajęcia te przygotowane są przez pracowników Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.
Niedziela 11:00 i 13:00 - Paleodziwolągi - warsztaty paleontologiczne z rozpoznawania i historii skamieniałości dla dzieci i młodzieży
Wymagana wcześniejsza rezerwacja: biuro@gieldymineralow.pl
Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję rozpoznać podstawowe rodzaje skamieniałości, dowiedzieć się, czym jest tabela stratygraficzna i co możemy z niej wyczytać oraz zgłębić tajemnice skał i co można po nich wywnioskować.
Warsztaty organizowane przez Pracownię Geologiczną SPIRIFER.
GEOSTREFA
Stoiska poświęcone edukacji geologicznej. Gry i warsztaty edukacyjne związane z geologią będą dedykowane zarówno dzieciom jak i dorosłym.
STOISKO GRUPY BLOGA REALGAR
Podczas wydarzenia będzie można spotkać się z twórcami najpopularniejszego polskiego bloga geologicznego realgarblog.com - popularyzatorów nauki, którzy promują polską geologię i rozwijają pasję kolekcjonerskie. Zorganizowane zostaną warsztaty geologiczne przygotowane z myślą o małych i dużych kolekcjonerach i pasjonatach geologii. Dowiemy się o obecności minerałów w codziennym życiu i wielu ciekawostek o ich rozmaitym wykorzystywaniu. Na najmłodszych czekają liczne zagadki, krzyżówki i kolorowanki geologiczne, a dodatkowo każdy uczestnik otrzyma darmowe okazy skamieniałości lub minerałów. Można też będzie przynieść własne okazy do identyfikacji i pooglądać próbki pod mikroskopem. Członkowie grupy REALGAR chętnie opowiedzą o pozyskiwaniu okazów, przygodach i swoich kolekcjach. Spotkajmy się na Warsaw Mineral Expo, bo o geologii warto rozmawiać!
STOISKO WYDZIAŁU GEOLOGII UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
Geologia to nauka przyszłości. Każdy z nas codziennie korzysta z odkryć, badań i pracy geologów. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że gdyby nie badania geologiczne nie byłoby zaawansowanych, nowoczesnych technologii, smartfonów, komputerów, samochodów, czy lotów w kosmos. Nasze życie codzienne byłoby niewyobrażalnie trudniejsze i uboższe, a nawet najbardziej oczywiste rzeczy jak woda w kranie byłaby nieosiągalne. Dlatego człowiek od zarania dziejów uczył się jak czerpać z bogactw, które daje Ziemia. Aby przybliżyć nieco pracę Geologów pokażemy jak rozpoznawać skamieniałości, skały i grunty, jak ważna jest znajomość budowy podłoża przy budowie domów, autostrad, czy poszukiwaniu najcenniejszego z surowców - słodkiej wody.
STOISKO SUDECKIEGO FESTIWALU MINERAŁÓW
(Hol obok stanowiska "Informacja")
Dowiecie się więcej na temat letniego wydarzenia - jednej z największych w Europie imprez związanych z geologią i mineralogią w Lubaniu na Dolnym Śląsku. To miasteczko o bogatej historii, sięgającej średniowiecza, położone jest nieopodal wielu atrakcji turystycznych, jak również w pobliżu granicy niemieckiej i czeskiej. Idealna lokalizacja w połączeniu z lipcową pogodą zachęcają do spędzenia w rejonie Lubania przynajmniej kilku dni, a także umożliwiają integrację środowiska kolekcjonerów minerałów nie tylko z całej Polski, ale również z krajów ościennych.
GEOLANDIA
(wejście od sali Malachitowej/Strefy Kolekcjonera)
To miejsce stworzone z myślą o dzieciach. Pod profesjonalną opieką najmłodsi będą mogli bezpłatnie rysować, kolorować, wyklejać, a także lepić z plasteliny oraz modeliny. Na chętnych czekać będą gipsowe dinozaury do pomalowania oraz kolorowe paciorki, z których będzie można własnoręcznie zrobić bransoletkę. Do dyspozycji będą też gumowe i pluszowe dinozaury oraz gry i układanki tematyczne. Rodzice w tym czasie będą mogli spokojnie zwiedzać targi - dzieci mogą zostać pod opieką animatorek.
STREFA RELAKSU
(Sala Szafirowa, wejście od sali Diamentowej)
Zapraszamy na chwilę odpoczynku przy kawie i słodkościach.
KONKURS
(Sala Diamentowa)
Każdy zwiedzający będzie mógł wziąć udział w losowaniu wartościowej nagrody. Kupony będą dodawane do biletów w kasach. Konkursowy okaz będzie można podziwiać w gablocie umieszczonej w Sali Diamentowej.
Partnerzy
Muzeum Geologiczne
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy
Na wszystkie atrakcje z biletem wstęp wolny.
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy on-line.
Bilety
dzieci do lat 6 (włącznie) wchodzą za darmo
rodzinny (dwoje dorosłych i dowolna liczba dzieci do 17. roku życia włącznie) 60 zł
Bilety można kupić na miejscu oraz ON-LINE (wkrótce).
ZAPRASZAMY