W dniach 1 i 2 marca zapraszamy na największe w Polsce - i jedne z największych w Europie - Targi Biżuterii, Minerałów i Wyrobów Jubilerskich Warsaw Mineral Expo 2025. Przez dwa dni w pięknych wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki, na 8000 m² powierzchni będzie na Was czekać blisko 300 wystawców i wiele innych atrakcji. Giełda odbędzie się w sobotę i niedzielę w godzinach 10:00 - 18:00. Bilety można kupić na miejscu oraz ON-LINE.
Warsaw Mineral Expo gromadzi setki wystawców z całego świata oraz tysiące odwiedzających.
Tylko na naszych targach największe hurtownie jubilerskie sąsiadują z małymi zakładami rzemieślniczymi. Promujemy małe manufaktury biżuteryjne z oryginalnymi, ręcznie wytwarzanymi wzorami. Możesz u nas kupić najbardziej niespotykane minerały i kamienie szlachetne ze wszystkich zakątków globu. Jeśli interesują Cię nowe trendy w jubilerstwie i niszowa biżuteria, znajdziesz tu różnorodną gamę wyrobów, m.in. ze złota, srebra i bursztynu. Oferujemy także szeroki wybór półproduktów do tworzenia biżuterii. Oprócz tego, służymy fachowymi poradami ekspertów i rzeczoznawców z całej Polski.
Zobacz KATALOG WYSTAWCÓW
Warsaw Mineral Expo 2024
(marzec 2025 wkrótce)
Atrakcje Warsaw Mineral Expo
WYSTAWA SPECJALNA "DOTYK KOSMOSU"
(Sala Szafirowa, wejście od Sali Diamentowej)
Wystawa meteorytów to niesamowita podróż przez historię Układu Słonecznego. Meteoryty są najstarszymi skałami jakie możemy trzymać w dłoni. Zapisane tam procesy ukazują nasze początki, od pojedynczych ziaren do wielkich planet. Wystawa przedstawi całe spektrum zróżnicowania, od najbardziej pierwotnych chondrytów węglistych, aż po meteoryty z Marsa i Księżyca.
UWAGA: Na wystawie zobaczymy meteoryt Ribbeck, który spadł na Ziemię w styczniu 2024, to znaczy, że jeszcze niedawno dryfował w KOSMOSIE!
WYKŁADY
Sobota i niedziela
12:00 - Meteoryty : geneza, klasyfikacja, rozpoznawanie - Dr Tomasz Jakubowski przedstawi czym są meteoryty, skąd pochodzą, jak je dzielimy, system klasyfikacji, jak rozpoznajemy i gdzie możemy ich szukać.
Wykład poprowadzi dr Tomasz Jakubowski - geolog, od ponad 20 lat, badacz i kolekcjoner meteorytów. Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Meteorytowego oraz Global Meteorite Association. Brał udział w wielu wyprawach poszukiwawczych na pustyniach w Omanie, Saharze oraz Chile.
14:00 - Meteoryt Pułtusk - największy deszcz meteorytów - podczas prelekcji przedstawione zostanie zagadnienie spadku meteorytów na Ziemię, ze szczególnym uwzględnieniem niezwykłego deszczu meteorytów Pułtusk. Zaprezentowane będą okoliczności towarzyszące temu zjawisku, a także omówiony zostanie wygląd i skład odnalezionych fragmentów. Przedstawione będą także historie poszukiwań tych meteorytów, które nadal są odnajdywane - w 2024 roku znaleziono ponad 20 sztuk.
Wykład poprowadzi prof. dr hab. Szymon Kozłowski - astronom, prowadzi badania związane przede wszystkim z astronomią pozagalaktyczną. Głównymi tematami jego zainteresowań są poszukiwania i analiza zmienności galaktyk aktywnych i kwazarów. Jest założycielem Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Międzynarodowej Unii Astronomicznej.
WARSZTATY
Sobota 11:00 i 12:30
Skamieniałości to nie tylko kości! - warsztaty z rozpoznawania skamieniałości.
Podczas zajęć zabierzemy najmłodszych uczestników do świata pradawnych zwierząt. Dowiemy się, czym są skamieniałości, jak powstają i ile potrzebują na to czasu. Nauczymy się rozpoznawać najważniejsze grupy bezkręgowców, które zamieszkiwały dawne morza i oceany, ale także te żyjące obecnie w środowisku wodnym. Przy okazji dowiemy się, jak wyglądają wykopaliska i czy praca paleontologa jest ciekawa.
Zajęcia przygotowane przez pracowników Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego
Czas trwania ok. 35 minut. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat). Udział wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc - formularz zgłoszeniowy (zapisy startują 21 lutego, o godz. 11:00). Na zajęcia prosimy zapisywać wyłącznie dzieci. Opiekun towarzyszy dziecku podczas warsztatów bez konieczności zapisania się.
Niedziela 11:00 i 13:00 - Paleodziwolągi - warsztaty paleontologiczne z rozpoznawania i historii skamieniałości dla dzieci i młodzieży
Wymagana wcześniejsza rezerwacja: biuro@gieldymineralow.pl
Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję rozpoznać podstawowe rodzaje skamieniałości, dowiedzieć się, czym jest tabela stratygraficzna i co możemy z niej wyczytać oraz zgłębić tajemnice skał i co można po nich wywnioskować.
Warsztaty organizowane przez Pracownię Geologiczną SPIRIFER.
RZECZOZNAWCA MINERALOG - DR ELIGIUSZ SZEŁĘG
Podczas wydarzenia będzie obecny ekspert mineralogii, który postara się Państwu pomóc rozpoznać minerały. Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z pomocy fachowca! Dr Eligiusz Szełęg z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego jest autorem i współautorem wielu prac naukowych z dziedziny mineralogii, autorem popularnonaukowych w dziedzinie mineralogii (Atlas minerałów i skał, Pegmatyty Dolnego Śląska, Minerały i skały Polski), a także współodkrywcą siedmiu nowych minerałów z Polski (beryllocordierytu-Na, beryllosachanbińskiitu-Na, boheseitu, heflikitu, pilawitu-(Y), skandio-winchytu oraz żabińskiitu). Jest także kolekcjonerem minerałów specjalizującym się w polskich lokalizacjach. W wolnych chwilach zajmuje się fotografowaniem minerałów.
GEOSTREFA
Stoiska poświęcone edukacji geologicznej. Gry i warsztaty edukacyjne związane z geologią będą dedykowane zarówno dzieciom jak i dorosłym.
STOISKO GRUPY BLOGA REALGAR
Podczas wydarzenia będzie można spotkać się z twórcami najpopularniejszego polskiego bloga geologicznego realgarblog.com - popularyzatorów nauki, którzy promują polską geologię i rozwijają pasję kolekcjonerskie. Zorganizowane zostaną warsztaty geologiczne przygotowane z myślą o małych i dużych kolekcjonerach i pasjonatach geologii. Dowiemy się o obecności minerałów w codziennym życiu i wielu ciekawostek o ich rozmaitym wykorzystywaniu. Na najmłodszych czekają liczne zagadki, krzyżówki i kolorowanki geologiczne, a dodatkowo każdy uczestnik otrzyma darmowe okazy skamieniałości lub minerałów. Można też będzie przynieść własne okazy do identyfikacji i pooglądać próbki pod mikroskopem. Członkowie grupy REALGAR chętnie opowiedzą o pozyskiwaniu okazów, przygodach i swoich kolekcjach. Spotkajmy się na Warsaw Mineral Expo, bo o geologii warto rozmawiać!
KLUB MIŁOŚNIKÓW SKAMIENIAŁOŚCI "INKLUZJA"
Zaprezentowana zostanie setka podświetlonych gablot z kolekcji Michała Bugajskiego okraszoną dioramami i modelami wykonanymi przez Bartosza Czadra. Będzie można zobaczyć blisko 1,5 tysiąca okazów z różnych lokalizacji, okresów geologicznych i grup organizmów. Wystawa powstała z okazji jubileuszu 10-lecia Klubu. Unikatowe w skali i wykonaniu, tylko u nas. Musicie to zobaczyć!
STOISKO SUDECKIEGO FESTIWALU MINERAŁÓW
(Hol obok stanowiska "Informacja")
Dowiecie się więcej na temat letniego wydarzenia - jednej z największych w Europie imprez związanych z geologią i mineralogią w Lubaniu na Dolnym Śląsku. To miasteczko o bogatej historii, sięgającej średniowiecza, położone jest nieopodal wielu atrakcji turystycznych, jak również w pobliżu granicy niemieckiej i czeskiej. Idealna lokalizacja w połączeniu z lipcową pogodą zachęcają do spędzenia w rejonie Lubania przynajmniej kilku dni, a także umożliwiają integrację środowiska kolekcjonerów minerałów nie tylko z całej Polski, ale również z krajów ościennych.
GEOLANDIA
(wejście od sali Malachitowej/Strefy Kolekcjonera)
To miejsce stworzone z myślą o dzieciach. Pod profesjonalną opieką najmłodsi będą mogli bezpłatnie rysować, kolorować, wyklejać, a także lepić z plasteliny oraz modeliny. Na chętnych czekać będą gipsowe dinozaury do pomalowania oraz kolorowe paciorki, z których będzie można własnoręcznie zrobić bransoletkę. Do dyspozycji będą też gumowe i pluszowe dinozaury oraz gry i układanki tematyczne. Rodzice w tym czasie będą mogli spokojnie zwiedzać targi - dzieci mogą zostać pod opieką animatorek.
STREFA RELAKSU
(Sala Szafirowa, wejście od sali Diamentowej)
Zapraszamy na chwilę odpoczynku przy kawie i słodkościach.
KONKURS
(Sala Szafirowa, wejście od Diamentowej)
Każdy zwiedzający będzie mógł wziąć udział w losowaniu wartościowej nagrody. Kupony będą dodawane do biletów w kasach. Konkursowy okaz będzie można podziwiać w gablocie umieszczonej w Sali Szafirowej.
Partnerzy
Muzeum Geologiczne
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy
Na wszystkie atrakcje z biletem wstęp wolny.
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy on-line.
Bilety
dzieci do lat 6 (włącznie) wchodzą za darmo
rodzinny (dwoje dorosłych i dowolna liczba dzieci do 17. roku życia włącznie) 60 zł
Bilety można kupić na miejscu oraz ON-LINE.
Dojazd dla osób niezmotoryzowanych liniami tramwajowymi 4, 7, 9, 15, 16, 18, 22, 24, 25 (przystanek Centrum) i liniami autobusowymi 117, 127, 128, 131, 158, 175, 507, 517, 520, 521, 525 (przystanek Centrum).
W pobliżu Pałacu Kultury i Nauki znajdują się stacje metra: Centrum (linia M1) i Świętokrzyska (linia M1 i M2).
Dla osób zmotoryzowanych dostępny jest parking.
Dwa bankomaty mieszczą się w holu głównym Pałacu Kultury.